Kava – tai karštas gėrimas, ruošiamas iš skrudintų ir maltų kavos pupelių. Jis yra tamsios spalvos, kartokas ir rūgštus, dėl kofeino pasižymi stimuliuojančiu poveikiu. Kavos gėrimas yra populiariausias karštas gėrimas pasaulyje.
Kava – nepaprastas gėrimas
Etiopija
Etiopija šalis kurioje kadaise gimė pirmoji kava. Ši šalis pasižymi unikalia kavos kultūra, giliai įsišaknijusia tradicijose, bendruomenėje ir kultūriniame identitete. Čia kavos virimas yra ne tik kasdienė rutina, bet ir garbingas socialinis ritualas, vadinamas „Buna Tetu“, kuris išvertus reiškia “ateikite išgerti kavos”.
Kavos gėrimo ceremonija:
- Pasiruošimas: Per ceremoniją paprastai naudojamas „Jebena“– tradicinis molinis puodas, kuriame ant karštų anglių skrudinamos kavos pupelės. Šviežiai skrudintų pupelių aromatas užpildo orą ir taip pasiruošiama kavos patirčiai.
- Malimas: Pupelės tradiciškai malamos „Mekinel“ – skiedikliu ir plaktuvu.
- Virimas: Malta kava supilama į “Jebena” su vandeniu ir užvirinama, kad atsiskleistų sodrus kavos aromatas. Šis procesas kartojamas kelis kartus.
- Patiekimas: Kava supilama į mažus puodelius be rankenėlių, vadinamus „Cini“, ir patiekiama svečiams.
Kava tai daugiau nei tik gėrimas:
- Socialinis ryšys: Ceremonija – tai brangus laikas, kai šeimos ir draugai susirenka, dalijasi istorijomis ir stiprina ryšius.
- Svetingumas: Kavos siūlymas svečiams laikomas pagarbos ir svetingumo gestu.
- Kultūrinė reikšmė: Ceremonija turi kultūrinę reikšmę, atspindinčią tradicines Etiopijos vertybes ir tikėjimą.
Italija
Italija – Garsėjanti savo nepaprastu Koliziejumi, pasivažinėjimų gondolomis ir, žinoma puikia kava. Ši šalis gali pasigirti unikalia kavos kultūra, giliai įsišaknijusia į kasdienį ritmą. Čia kava nėra tik gėrimas – tai socialinis ritualas, gyvenimo būdo pasirinkimas ir puoselėjama italų tapatybės dalis.
Kavos patirtis stovint prie baro:
Kitaip nei daugelyje kultūrų, kur kava mėgaujamasi neskubant, Italijoje ji dažnai geriama greitai. Italai paprastai stovi prie baro ar prekystalio užsisako espreso kavos (nedidelį stiprų kavos puodelį), išgeria ją keliais gurkšniais ir išvyksta į savo dieną. Šis greitas kavos ritualas, vadinamas “un caffè al banco” (kava prie prekystalio), yra itališkos kavos kultūros atspindys.
Kokybė prieš kiekybę:
Italai pirmenybę teikia kokybei, o ne kiekybei. Jie tiki, kad reikia mėgautis sodriu aromatu ir stipriu gerai paruoštos espreso kavos skoniu, o ne vartoti didelius kiekius silpnesnės kavos. Rytą ar po pietų į espresso kavą retai pilamas pienas, nes manoma, kad jis užgožia subtilų kavos pupelių skonį.
Kava visa diena:
Italai mėgsta įvairius kavos gėrimus visą dieną.
- Cappuccino: Šį pienišką kavos gėrimą, dažniausiai vartojamą rytais per pusryčius, sudaro lygios dalys espresso kavos, garuose virto pieno ir pieno putų.
- Caffè Latte: Panašus į kapučino, bet su daugiau garinto pieno ir mažiau putų, tai dar vienas populiarus pusryčių gėrimas.
- Caffè Macchiato: Šis kavos gėrimas, palyginti su cappuccino ar latte, yra stipresnis, nes jame espreso kavos šūvis “pažymėtas” nedideliu kiekiu pieno putos.
- Caffè Corretto: į šią “pataisytą” kavą, kuria paprastai mėgaujamasi po vakarienės, įpilamas šlakelis likerio, pavyzdžiui, grappa arba brendžio, kad kava įgautų papildomo skonio.
Brazilija
Brazilija, pirmaujanti pasaulyje kavos gamintoja, gali pasigirti unikalia kavos kultūra, giliai įsišaknijusia jos kasdienybėje. Kitaip nei Italijoje greitai išgeriama espreso kava ar Etiopijoje atliekamos sudėtingos ceremonijos, Brazilijos kavos kultūros pagrindas yra cafezinho – mažas puodelis stiprios, karštos, filtruotos kavos bei “convivência” – susibūrimas ir bendravimas.
“Cafezinho”: kasdienis ritualas
Diena Brazilijoje dažnai prasideda nuo “cafezinho”. Brazilai visą dieną mėgaujasi kava, paprastai išpilstyta į mažus, stiklinius puodelius. Ji siūloma svečiams kaip svetingumo gestas ir yra įprastas socialinių susibūrimų, verslo susitikimų ir atsitiktinių pokalbių elementas.
Be kiekybės yra ir kokybė
Brazilai suvartoja nemažai kavos, lyginant vienam gyventojui suvartojama kavos kiekį, Brazilija yra daugiausiai kavos pasaulyje vartojančių šalių dešimtuke. Kasdienėje „cafezinho“ kavinėje kokybė dažnu atveju lieka antrame plane, pirmiausiai atsižvelgiant į prieinamumą ir įperkamumą. Dauguma Brazilijoje suvartojamos kavos gaminama šalies viduje ir skrudinama, kad būtų stipraus ir ryškaus skonio. Dėl šio dėmesio kasdieniam vartojimui aukštos kokybės kava nemažiau vertinama. Brazilijoje auga specializuotos kavos gamyba, o tokiuose regionuose kaip Sul de Minas Žerais ir Cerrado auginamos visame pasaulyje pripažintos arabikos pupelės, pasižyminčios nepaprastu skoniu.
Ne tik „Cafezinho“
Brazilijoje karaliauja cafezinho, tačiau yra ir kitų kavos skonių:
- Coado: Tai tradicinis būdas, kai rupiai sumalta kava, įdėta į medžiaginį filtrą, užpilama karštu vandeniu ir paruošiama stipresnė kava nei cafezinho.
- Café com Leite: Į cafezinho pilamas karštas pienas, todėl gėrimas yra kreminis ir švelnesnis, dažnai vartojamas pusryčiams.
- Café Gelado: ledinė kava – gaivus karšto Brazilijos klimato variantas, paprastai saldinamas kondensuotu pienu arba cukrumi.
Kolumbija
Kolumbija – gyvybingų kraštovaizdžių, šilto svetingumo ir išskirtinės kavos šalis. Kolumbija gali pasigirti klestinčia kavos kultūra, atspindinčia jos atsidavimą kokybei, tradicijoms ir naujovėms. Čia kava – ne tik rytinis gėrimas, bet ir gyvenimo būdas, giliai įsišaknijęs į visuomenės gyvenimą.
Skonio kraštas:
Kolumbijos klimatas ir reljefo įvairovė yra puikus prieglobstis kavos auginimui. Skirtinguose regionuose – nuo vešlių Andų šlaitų iki derlingų slėnių – vyrauja unikalios auginimo sąlygos, todėl kavos skonių ir aromatų spektras labai įvairus. Kolumbijos kava pasižymi savitomis savybėmis – nuo ryškių ir citrusinių vaisių natų Antiokvijoje iki šokolado ir riešutų skonio Huiloje.
Auginimo menas:
Kolumbija didžiuojasi kruopščiu kavos gamybos procesu. Smulkūs ūkininkai, dažnai vadinami “cafeteros”, puoselėdami kavamedžius taiko tradicinius ir tvarius metodus. Šis atsidavimas kokybei apima ir kruopštų prinokusių vyšnių rinkimą rankomis, užtikrinant, kad perdirbimo etapą pasiektų tik geriausios pupelės.
Kavos ruošimo ritualai:
Nors Kolumbijoje taikomi įvairūs kavos virimo būdai, tradicinis kavos virimas “o olla” puode užima ypatingą vietą. Šio bendro ritualo metu metaliniame puode, pripildytame vandens, verdama stambiai sumalta kava, ir taip gaminamas stiprus ir aromatingas gėrimas, kuriuo dalijamasi su draugais ir šeima.
Japonija
Japonija – išskirtinio tikslumo ir atidumo detalėms šalis – galinti pasigirti kavos kultūra, atspindinčia tas pačias vertybes. Čia kava – tai ne tik greitas kavos gėrimas, bet ir išskirtinė patirtis, lėtas ir apgalvotas ritualas, kurio metu išryškinami kavos pupelių skonio ir aromato atspalviai.
Lėto virimo filosofija:
Skirtingai nuo greitų espresso kavos šūvių Italijoje ar stiprių „cafezinhos“ Brazilijoje, japoniškoje kavoje pabrėžiamas lėtas virimo būdas. Populiariausi pasirinkimai yra šie:
Rankomis lašinama kava: Naudojant “Hario V60” arba “Kalita Wave” lašintuvą, karštas vanduo lėtai pilamas ant smulkiai sumaltos kavos, taip išgaunant maksimalų skonį ir kontroliuojant galutinį kavos virimo procesą. Šis metodas – tai vizualus preciziškumo pavyzdys, kai baristos kruopščiai kontroliuoja vandens srautą ir temperatūrą.
Sifoninė kava: Šis unikalus metodas – tai vakuuminis puodas, kuriame verdama kava, todėl puodelis būna švarus ir aromatingas. Teatrališkas procesas, kai kava judama per kameras, suteikia kavos gėrimui spektaklio įspūdį.
Tik geriausia kokybė:
Japonijos kavos kultūroje pirmenybė teikiama kokybei, o ne kiekybei. Specializuotos kavos parduotuvės yra plačiai paplitusios, jose siūlomos kruopščiai iš viso pasaulio surinktos ir iki tobulumo paskrudintos kavos pupelės. Daugiausia dėmesio skiriama subtiliems kiekvienos pupelės skonio bruožams – nuo gėlių ir citrusinių vaisių natų iki šokolado ir riešutų atspalvių.
Kavos ruošimas:
- Švara: Indai ir įranga kruopščiai išvalomi prieš kiekvieną virimo seansą. Taip užtikrinama gryna kava be jokių išliekančių skonių.
- Nepaprasta procedūra: Pats kavos virimo procesas tampa meditacijos forma. Baristos sutelkia dėmesį į kiekvieną žingsnį – nuo malimo iki pilstymo – ir taip sukuria ramybės ir tikslingumo jausmą.
- Pateikimas: Kavos pateikimas yra meno forma. Kavos ruošėjai didžiuojasi galėdami pagaminti vizualiai patrauklius puodelius, prie kurių dažnai pridedami maži rankų darbo saldumynai ar sausainiai.
Palikti komentarą